Pages Menu

Categories Menu
Edukacyjne filmy i programy dla dzieci: selekcja treści odpowiednich dla wieku
Edukacyjne filmy i programy dla dzieci: selekcja treści odpowiednich dla wieku

Wybieranie odpowiednich treści dla dzieci, które kształtują
Jak rozwijać umiejętności społeczne u dzieci: współpraca, empatia i komunikacja
Rozwijanie umiejętności społecznych u dzieci to część ich ogólnego rozwoju. Wymaga ono czasu, uwagi i pracy ze strony rodziców, nauczycieli
Szkoła rodzenia.
Zajęcia prowadzone w szkole rodzenia zyskują coraz większą popularność wśród młodych matek. Jest to miejsce, w którym mogą one przygotować się do ogromnego wyzwania jakim jest poród. W trakcie zajęć zyskują
Zabawy z wyobraźnią dla dzieci: tworzenie światów fantazji i opowieści
Jak ważne jest dla dzieci rozwijanie wyobraźni? I jakie korzyści niesie z sobą edukacyjne tworzenie świata fantazji i opowieści? W dzisiejszym artykule
Jak wspierać rozwój emocjonalny u dzieci: radzenie sobie z emocjami
Jak wspierać rozwój emocjonalny u dzieci: radzenie sobie z emocjami

W dzisiejszych czasach rozwój emocjonalny u dzieci jest równie ważny jak rozwój
Zabawy z wodą dla dzieci: eksploracja właściwości i odkrywanie zabawy
ZABAWY Z WODĄ DLA DZIECI: EKSPLOARACJA WŁAŚCIWOŚCI I ODKRYWANIE ZABAWY

Woda jest wspaniałym elementem do zabawy dla dzieci. Dzieci kochają się bawić
Meble dla dzieci z funkcją transformacji: od łóżeczka do małego łóżka
Dziecko rośnie w zawrotnym tempie, dlatego tak ważne jest dostosowywanie jego mebli do kolejnych etapów rozwoju. By odciążyć budżet rodziców i zapewnić

Posted by on cze 19, 2020 in Artykuly dla dzieci |

Zabawy z przyrodą dla dzieci: odkrywanie roślin, zwierząt i otaczającego świata

Zabawy z przyrodą dla dzieci: odkrywanie roślin, zwierząt i otaczającego świata

Zabawy z przyrodą dla dzieci: odkrywanie roślin, zwierząt i otaczającego świata

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej dzieci spędza czas przed ekranem telewizora bądź urządzeniami mobilnymi, warto zwrócić uwagę na to, jak ważne jest zetknięcie się z przyrodą i poznanie świata dzięki niemu. Wpłynie to nie tylko na ich rozwój fizyczny, ale i emocjonalny, poznają naturalne procesy, odkryją tajniki przyrody i poczują się częścią otaczającego świata.

1. Dlaczego warto odwiedzać lasy i parki?
Wizyty w lasach i parkach to doskonała okazja do badania i poznawania roślin i zwierząt, a także wpłynie to na zdrowie i samopoczucie dziecka. To właśnie w takim środowisku, gdzie działa czyste powietrze, można wyciszyć się i odetchnąć od miejskiego zgiełku.

1. Jakie zabawy z przyrodą warto zaproponować dziecku?
a) Spacerowanie – Nauka rozpoznawania różnych drzew, krzewów, kwiatów. Dziecko może stworzyć makaty z kwiatów, poznać ich nazwy i właściwości.
b) Obserwacja ptaków – W parkach można spotkać różne gatunki ptaków, należy zwrócić uwagę na ich kolory i sposób poruszania się, a także na charakterystyczne dźwięki wydawane przez ptaki.
c) Zbieranie kamieni – Maluchy uwielbiają zbierać kamienie. Mogą stworzyć z nich swoje dzieło sztuki lub przeprowadzić badanie w kierunku pochodzenia kamieni.

1. Wpisz w harmonogram wakacji wyjazd na wieś
Wakacje na wsi to doskonała okazja, aby wczuć się w rolę prawdziwego mieszkańca wsi, a nauczanie dzieci o życiu na wsi wydaje się dzisiaj szczególnie ważne. Dzieci będą miały okazję poznać jak funkcjonuje gospodarstwo domowe, zobaczyć jak rosną różne warzywa, jakie zwierzęta są hodowane na farmie. To także idealny moment, aby nauczyć dzieci, jakie produkty są zdrowe i pożywne.

1. Nauczanie ekologii już od najmłodszych lat
Każde dziecko już od najmłodszych lat powinno być uczone, jakie ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Powinniśmy przemycać wiedzę na temat ochrony przyrody w codziennej zabawie, chociażby segregując śmieci, czy zwracając uwagę na zużycie wody.

1. Podsumowanie
W kontekście zabawy z przyrodą dla dzieci, zawsze warto zwracać uwagę na ich bezpieczeństwo oraz zadbać o odpowiednie przygotowanie. Jednakże, już od najmłodszych lat powinniśmy przewidywać takie aktywności, które pozwolą na poznawanie świata, ciekawość i fascynację otwartych oczu. Zabawki, gry i umiejętności, które rozwijają w dziecku zainteresowanie naturą i jej piękno, z pewnością wpłyną pozytywnie na ich rozwój.