Pages Menu

Categories Menu
Zabawy sensoryczne dla niemowląt: rozwijanie zmysłów i odkrywanie świata
Od urodzenia dziecko ma prawo do odkrywania świata i poznawania otaczającego go środowiska. W tym kształtuje się jego rozwój i umiejętności. W każdym
Jak uczyć dzieci samodzielności w codziennych czynnościach
Rodzice zgodnie przyznają, że jednym z ich ważniejszych celów wychowawczych jest nauczanie dzieci samodzielności. Wówczas dziecko jest w stanie radzić sobie z
Jak rozwijać umiejętności społeczne u przedszkolaka: zabawy w grupie i dzielenie się
JAK ROZWIJAĆ UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE U PRZEDSZKOLAKA: ZABAWY W GRUPIE I DZIELENIE SIĘ

Rozwój społeczny jest niezwykle ważny w wieku
Edukacyjne filmy i programy dla dzieci: selekcja treści odpowiednich dla wieku
Edukacyjne filmy i programy dla dzieci: selekcja treści odpowiednich dla wieku

Wybieranie odpowiednich treści dla dzieci, które kształtują
Naleśniki dla najmłodszych
Przepis na idealne naleśniki dla najmłodszych
Każdy rodzić wie jak czasami trudno dogodzić najmłodszym w kwestii posiłków. Ten przepis na naleśniki zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy.
Prosty,
Kreatywne rysowanie dla dzieci: rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych
KREATYWNE RYSOWANIE DLA DZIECI: ROZWIJANIE WYOBRAŹNI I UMIEJĘTNOŚCI PLASTYCZNYCH

Rysowanie to jedna z najbardziej podstawowych i naturalnych
Zabawy z klockami dla dzieci: rozwijanie wyobraźni i zdolności konstrukcyjnych
Zabawy z klockami dla dzieci: rozwijanie wyobraźni i zdolności konstrukcyjnych

Klocki to jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci.

Posted by on lut 26, 2021 in Artykuly dla dzieci |

Zabawy matematyczne dla dzieci: nauka liczenia i rozwiązywania prostych problemów

Zabawy matematyczne dla dzieci: nauka liczenia i rozwiązywania prostych problemów

ZABAWY MATEMATYCZNE DLA DZIECI: NAUKA LICZENIA I ROZWIĄZYWANIA PROSTYCH PROBLEMÓW

Matematyka to często uważana za trudny i nudny przedmiot, jednakże odpowiednio dobrane zabawy matematyczne mogą przyczynić się do poprawy umiejętności liczenia i rozwiązywania prostych problemów u dzieci. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych propozycji, które z pewnością zachęcą maluchów do eksplorowania matematycznych tajemnic.

Nauka liczenia na przykładach

Pierwszym etapem nauki matematyki jest poznanie cyfr oraz umiejętność ich liczenia. Zabawy matematyczne oparte na prostych przykładach pomogą dziecku rozwijać te umiejętności w praktyce. Przykładowe zadania to np. liczenie kurczaków na farmie, liczenie ilości klocków w wieży czy liczenie jabłek w koszu. Dla ułatwienia można korzystać z obrazków w celu zobrazowania ilości.

Rozwiązywanie prostych problemów matematycznych

Drugim etapem nauki matematyki jest rozwiązywanie prostych problemów matematycznych. Dzieci lubią wyzwania, dlatego przygotowanie kilku konkurencji matematycznych z pewnością zachęci maluchy do nauki. Propozycją może być np. rozwiązywanie prostych równań, np. dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie, a także zadawanie pytań, na które dziecko musi znaleźć odpowiedź.

Gry planszowe

Gry planszowe to świetny sposób na wprowadzenie matematyki do zabawy. Można zakupić specjalne gry matematyczne lub wykorzystać zwykłe gry, np. planszówki, do nauki liczenia czy rozwiązywania problemów matematycznych. Można również samodzielnie przygotować grę planszową, np. poprzez zrobienie prostego arkusza papieru z zapisanymi równaniami lub zadaniami matematycznymi.

Zabawy ruchowe

Zabawy ruchowe to kolejny pomysł na naukę matematyki. Dzieciątko może uczyć się matematyki poprzez hulanki, np. skakanie na jednej nodze, odliczanie kroków, a także poprzez zabawy z piłką czy frisbee. Dzięki temu zabawy przestają być uciążliwe, a stają się ciekawym i interaktywnym sposobem na naukę.

Korzyści wynikające z zabaw matematycznych

Regularne korzystanie z zabaw matematycznych przyniesie wiele korzyści w rozwoju dziecka. Po pierwsze, rozwijają one umiejętność liczenia i rozwiązywania problemów matematycznych. Po drugie, nauka matematyki poprzez zabawę promuje kreatywność, logiczne myślenie oraz zdolności przestrzenne i umiejętności społeczne. Warto korzystać z różnych zestawów zabaw matematycznych, aby nie tylko poprawić umiejętności malucha, ale również stworzyć u niego pozytywne skojarzenia z nauką matematyki.