Pages Menu

Categories Menu
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci: zasady i praktyczne wskazówki
W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej dzieci ma problemy zdrowotne spowodowane złym stylem życia, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych
Gdzie zaopatrzyć sklep z ciuchami? Hurtownia markowej odzieży outlet
Chcąc zaopatrzyć sklep, wiele osób sprawdza, co do zaoferowania ma hurtownia markowej odzieży outlet. Bardzo często zdarza się bowiem, że znaleźć tam
Zabawy z przyjaciółmi dla dzieci: budowanie relacji, współpraca i zabawa w grupie
Wspólna zabawa z przyjaciółmi to jeden z najważniejszych elementów dzieciństwa. Dzięki niej dzieci uczą się budowania relacji i współpracy
Najlepsze książki dla dzieci: klasyka i nowości
Książki są dla dzieci wspaniałym towarzyszem, który rozwija ich wiedzę, wyobraźnię oraz rozwija zdolności językowe. W dzisiejszych czasach oferowanych jest wiele nowości,
Zabawy z literaturą dla dzieci: rozwijanie miłości do czytania
Zabawa w czytanie: jak rozwijać miłość do literatury u dzieci

Wprowadzenie
Czytanie to kluczowa umiejętność każdego człowieka i podstawa edukacji każdego
Zabawy w roli superbohatera: wyobraźnia i kreowanie własnych historii
Wyobraźnia dzieci i ich fascynacja superbohaterami

Superbohaterowie to postaci z książek, filmów i komiksów, które są niesamowicie silne, mają nadludzkie
Jak rozwijać umiejętności społeczne u dzieci: współpraca, empatia i komunikacja
Rozwijanie umiejętności społecznych u dzieci to część ich ogólnego rozwoju. Wymaga ono czasu, uwagi i pracy ze strony rodziców, nauczycieli

Posted by on lut 15, 2022 in Artykuly dla dzieci |

Wartość gier edukacyjnych na tabletach i smartfonach: korzyści i ograniczenia

Wartość gier edukacyjnych na tabletach i smartfonach: korzyści i ograniczenia

Wprowadzenie do tematu

Tablety i smartfony stają się dla dzieci i młodzieży coraz bardziej popularnym narzędziem do nauki. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele gier edukacyjnych, które mają pomóc w rozwijaniu umiejętności i zdolności, ale czy rzeczywiście tak jest? W tym artykule przedstawimy korzyści oraz ograniczenia stosowania gier edukacyjnych na tabletach i smartfonach.

Korzyści wynikające z gier edukacyjnych

1. Rozwijają umiejętności i zdolności
Gry edukacyjne na tabletach i smartfonach pozwalają na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięciowej oraz zapamiętywania informacji. Dzięki temu rozgrywka może stać się cennym źródłem nauki.

1. Przystępność dla dzieci
Gry edukacyjne na urządzenia mobilne są często w formie interaktywnej i dostępne w różnych poziomach trudności, co umożliwia dopasowanie poziomu do wieku i umiejętności dziecka. Dzięki temu nauka staje się przystępna i dostępna dla każdego.

1. Dostępność
Tablety i smartfony są zazwyczaj dostępne w każdym miejscu i czasie, co umożliwia dziecku wypełnienie wolnej chwili poprzez naukę. Dodatkowo, nie potrzeba specjalnego sprzętu do gry, co jest zwykle konieczne przy innych formach nauki.

Ograniczenia wynikające z gier edukacyjnych

1. Możliwość uzależnienia
Można powiedzieć, że gry edukacyjne na urządzeniach mobilnych są tak samo uzależniające, jak gry rozrywkowe. Dziecko może zacząć traktować grę edukacyjną jak formę rozrywki, a wtedy nauka przestanie być dla niego ważna.

1. Niemożliwość interakcji z innymi dziećmi i nauczycielami
W przypadku gier edukacyjnych na tablety i smartfony dziecko nie będzie miało możliwości interakcji z innymi dziećmi i nauczycielami, co jest ważne w procesie nauki i rozwijania swoich umiejętności społecznych.

1. Brak możliwości sprawdzenia jak działa nauka
Niektóre gry edukacyjne mogą nie uwzględniać postępów dziecka lub nie dają możliwości sprawdzenia jakie umiejętności i zdolności dziecko zdobyło na poziomie danej gry. Dziecko może sobie wydawać, że już wszystko wie, a w rzeczywistości jego postępy w nauce będą bardzo niskie.

Podsumowanie

Tablety i smartfony stały się nieodłącznym elementem dzieciństwa i młodości. Gry edukacyjne na urządzenia mobilne mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności i zdolności, jednak trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach. Najważniejsze, aby w każdej sytuacji mieć na uwadze, że nauka przede wszystkim powinna być przyjemna i przystępna. Gry edukacyjne nie mogą zastąpić prawdziwej interakcji z innymi uczniami i nauczycielami, ale mogą pomóc w nauce w wolnym czasie.